Czy przewalutowanie kredytów frankowych jest dobrym rozwiązaniem?

Wiele osób zastanawia się nad przewalutowaniem kredytów frankowych. W tej chwili kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się na poziomie 3,8 zł. W ciągu kilku ostatnich miesięcy kurs był stabilny. Jednak wielu kredytobiorców zastanawia się, czy jest sens takiego rozwiązania.

Przewalutowanie kredytów

Ponad 10 lat temu kredyty frankowe zyskały niesamowitą popularność. Kurs walut online franka szwajcarskiego wskazywał wtedy około 2 zł. Na samym początku wydawało się, że jest to niesamowita okazja, aby nabyć tanio nieruchomość lub kapitał, potrzebny na budowę. Zachętą było znacznie niższe oprocentowanie, zwłaszcza w porównaniu do kredytu, branego w złotówkach.

Jednak wszystkie dobre wiadomości dla frankowiczów skończyły się w 2015 roku. Wtedy Bank Szwajcarii uwolnił kurs franka. W tzw. Czarny Czwartek kurs franka w Polsce skoczył do 5 zł. Następnie trochę spadł, ale dalej utrzymywał się na wysokim poziomie 4,3. Dlatego trzeba być ostrożnym, jeśli interesuje nas wymiana walut.

Przewalutowanie swojego kredytu we frankach

Weźmy przykład  małżeństwa, które około 12 lat temu wzięło kredyt we frankach szwajcarskich na 125 tysięcy (w przeliczeniu na złotówki na 300 tysięcy). Spłaca go w 420 ratach. Jeśli przewalutuje, gdy kurs będzie wynosił 3,60, a saldo jej zobowiązania wynosi 90 tys franków, po przewalutowaniu będzie miało dług 324 tysiące złotych, a więc aż o 24 tysięcy więcej niż jej początkowe zobowiązanie.

Dlatego, jeśli takie małżeństwo będzie chciało skorzystać z usług, jakie oferuje kantor internetowy, powinniśmy im to odradzić. Koszty, związane z przewalutowaniem rosną wraz ze wzrostem kursu franka. Ponadto powinniśmy do tego doliczyć opłaty, związane z aneksem zmiany umowy.

Do wymiany waluty online powinniśmy podchodzić ostrożnie. Pamiętajmy bowiem, że kredyt w złotówkach i jego rata, wyliczany jest według stopy referencyjnej WIBOR, zaś kredyt we frankach według stopy LIBOR. A różnica jest na korzyść w tej chwili LIBOR i kształtuje się na poziomie 2,5 pkt procentowego. Musi być świadomi, że oznacza to wyższą ratę w złotówkach. Ponadto istnieje ryzyko, że marża kredytu również będzie sporo wyższa.

Musimy też pamiętać, że ta tendencja może się jeszcze pogłębiać. Stopy procentowe kredytu mogą w Polsce stopniowo wzrastać. Dlatego podjęcie takiej decyzji nie jest racjonalne, zwłaszcza jeśli weźmiemy aspekt ekonomiczny. Mimo wahań kursu franka, raty i tak będą niższe, jeśli nie przewalutujemy kredytu. Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się osoby, które mają już dość lęku, związanego z ryzykiem walutowym i wolą płacić wyższe raty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *